osCommerce
     

 
 

             

 
صفحه اصلي » فروشگاه » مراقبت و نگهداری » جوندگان »
1سخنی با شما جرایم حیوانات فاقد مجوز (1)
2ابتدا در مورد خرید بدانیم (1)
فروش گربه (12)
فروش چين چيلا (4)
فروش همستر (2)
فروش مار(فقط اطلاعات) (20)
فروش جوندگان خاص (1)
فروش حیوانات خاص (non cites) (2)
فروش خوكچه هندي (46)
فروش خرگوش (61)
فروش رطيل(اطلاعات) (2)
فروش سگ (34)
فروش سوسمار(اطلاعات) (9)
فروش طوطی و کاسکو (2)
فروش عقرب(اطلاعات) (2)
واگذاری حیوانات رایگان
مجصولات و لوازم
مراقبت و نگهداری-> (51)
جوندگان (3)
خزندگان-> (6)
سگ-> (42)
معرفي همكاران و دامپزشكان (3)
خوکچه هندی
عکس هنرمندان و دوستداران حیوانات (18)
آخرين محصولات اطلاعات بيشتر
مینی تدی لوپ ماده
مینی تدی لوپ ماده
35,000,000ريال
جستجوي سريع
 

براي پيدا كردن محصولات كلمه مورد نظر خود را وارد كنيد
جستجوي پيشرفته
اطلاعات
حمل و نقل
اطلاعيه ها
قوانين فروشگاه
تماس با ما

 

sale asb
جوندگان۲ 0ريال

موش بوته‌ زار هندی

نام علمی : Golunda ellioti

نام انگلیسی:  Indian Bush Rat  

نام فارسی: موش بوته‌ زار هندی

 

 

پراکندگی

یک نمونه از این گونه برای نخستین بار توسط مؤسسه تحقیقات آفات و بیماری‌های گیاهی در 40 کیلومتری جنوب شرقی جیرفت واقع در استان کرمان در ارتفاع 1410 متری در یک باغ مرکبات مشاهده و اطلاعات آن برای پرفسور میزون ارسال شد، وی پس از بررسی طی مقاله‌ای آن را به عنوان رکورد جدیدی از ایران در نشریه پستانداران (Mammalia) سال 1990 منتشر کرد. انجام مطالعات بیشتر در مورد این گونه و زیستگاهایش در ایران ضروری است.

 

مشخصات: جثه متوسط خپل و قدری شبیه ول است. سر کوتاه و گرد، گوش‌ها گرد و مودار، دم به وسیله موهای کوتاهی پوشیده شده است. رنگ موها پشت خاکستری متمایل به قهوه‌ای رنگ موهای زیر بدن روشن‌تر تا سفید است.

 

اندازه‌ها: اندازه‌های نمونه مشاهده شده در جیرفت طول سر و تنه 160 میلی‌متر، دم 4/65 میلی‌متر، پا 5/20 میلی‌متر، گوش 8/8 میلی‌متر،‌ دندان‌های پیشین فک بالا شیار دار و فک پائین فاقد شیار است.

 

پراکندگی: پراکندگی این حیوان شبه قاره هند است و نمونه مشاهده شده در ایران با شرقی‌ترین زیستگاه آن حدود 1000 کیلومتر فاصله دارد


موش خاردار

نام علمی : Acomys dimidiatus

نام انگلیسی:  Eastern Spiny  Mouse  

نام فارسی: موش خاردار

 

 

پراکندگی

مشخصات: از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به موش خانگی دارد، با این تفاوت که در این موش موهای بلند و خارمانندی در سطح پشت و دم وجود دارد که موهای زیر را به طور کامل می‌پوشاند، چشم‌ها و گوش‌ها نسبتاً بزرگند. دم تقریباً به اندازة طول سر و تنه است، گاهی موهای کوتاهی در بین حلقه‌های دم مشاهده می‌شود، دم این حیوان به آسانی از بدن کنده می‌شود. رنگ موهای پشت زرد متمایل به قهوه‌ای تا خاکستری، زیر بدن سفید است. گاهی اوقات رنگ برخی از این موش‌ها به علت پدیده ملانیزم (Melanism) کاملاً سیاه می‌شود.

 

اندازه‌ها: طول سر و تنه 90 تا 120 میلی‌متر، دم 90 تا 120 میلی‌متر، پا 18 تا 20 میلی‌متر، وزن 40 تا 85 گرم.

 

زیستگاه: بوته‌زارهای مناطق صخره‌ای و کوهستانی نسبتاً گرم و خشک و گاهی مناطق مسکونی.

 

پراکندگی: در ایران، وجود آن تا کنون از جنوب فارس، بوشهر و چابهار گزارش شده است.

پراکنش جهانی: جزیره کرت، آفریقا، شبیه جزیره عربستان و غرب آسیا.

 

عادات: شبگرد است. به صورت انفرادی یا گرو‌ه‌های کوچک زندگی می‌کند. در داخل گیاهان خشک موجود در شکاف سنگ‌ها یا سوراخ‌هایی که در زیر سنگ‌ها حفر می‌کند، لانه می‌سازد. نسبت به سرما مقاومت کمی دارد ولی در مقابل گرسنگی مقاوم است، خارهای پشت وسیلة دفاعی خوبی در مقابل دشمنان است و در موقع خطر به حالت سیخ درمی‌آیند.

 

غذا: از دانه، جوانة گیاهان، حشرات و مارمولک تغذیه می‌کند.

 

تولید مثل: مدت آبستنی حدود پنج تا شش هفته است که نسبت به سایر موش‌ها طولانی‌تر است به همین دلیل نوزادان کامل‌تر هستند و با چشم‌های باز و بدن مودار متولد می‌شوند آنها در اولین شب بعد از زایمان قادر به حرکت و تعقیب مادر هستند. تعداد نوزادان یک تا پنج است. بعد از دو هفته از شیر گرفته می‌شوند. در دو تا سه ماهگی قادرند تولیدمثل کنند. طول عمر آنها حدود پنج سال است


موش خانگی

نام علمی : Mus musculus

نام انگلیسی:  House Mouse  

نام فارسی: موش خانگی

 

 

پراکندگی

(ترکی: سی‌چان) (کرد کُرمانچی: مُشک) (مازندرانی: گُل، گرزه)

مشخصات: جثه کوچک و استوانه‌ای شکل، پوزة نوک تیز و چشم‌های نسبتاً کوچکی دارد. گوش‌هایش بزرگ، با انتهای گرد، دم نازک، بی‌مو و تقریباً مساوی طول سر و تنه است. دندان‌های پیشین فک بالا دندانة کوچکی در سطح داخلی دارند و آخرین دندان آسیای دو طرف فک بالا و پائین بسیار کوچک است. موهای پشت بدن رنگ‌های متفاوتی دارند و معمولاً خاکستری تیره متمایل به قهوه‌ای‌اند. رنگ موهای زیر بدن روشن‌تر یا سفید است. موش‌هائی که با انسان زندگی می‌کنند، دم بلندتر و موهای تیره‌تری نسبت به نوع وحشی آن دارند. موش‌های اهلی شده نیز رنگ‌های متفاوتی از سفید زال، خاکستری، سیاه و سیاه و سفید دارند.

 

اندازه‌ها: طول سر و تنه 70 تا 100 میلی‌متر، دم 60 تا 105 میلی‌متر، پا 17 تا 19 میلی‌متر، وزن 12 تا 30 گرم.

 

زیستگاه: گروهی از موش‌های خانگی انگل انسان هستند و در اماکن مسکونی به سر می‌برند. گروهی دیگر نیز به صورت وحشی در مناطق جنگلی،‌ دشت‌ها و مزارع زندگی می‌کنند.

 

پراکندگی: در اکثر مناطق ایران وجود دارد.

پراکنش جهانی: اکثر نقاط دنیا. برخی از محققان زیستگاه اصلی موش‌های خانگی را سرزمین هند می‌دانند و عده‌ای نیز بر این عقیده‌اند که اهلی شدن موش‌های خانگی 8000 سال قبل در ترکیه صورت گرفته و به وسیله کاروان‌ها و کشتی‌ها به دیگر نقاط جهان منتقل شده است.

 

عادات: موش‌هائی که با انسان زندگی می‌کنند در تمام ساعات شب و روز فعالند ولی موش‌های وحشی شبگردند. گاهی روزها نیز مشاهده می‌شوند. معمولاً به صورت گروه‌های بزرگ فامیلی زندگی می‌کنند. اغلب در زیرزمین لانه می‌سازند و سطح آن را با مواد نرمی از قبیل پارچه و کاغذ مفروش می‌سازند. موش خانگی معمولاً مواد غذایی را ذخیره نمی‌کند، ولی لانه‌اش را در مجاور منبع غذا ایجاد می‌کند. گستره خانگی موش‌هائی که نزدیک انسان زندگی می‌کنند از چند متر تجاوز نمی‌کند. ولی در آنهائی که وحشی هستند ممکن است به بیش از دو کیلومتر برسد. موش خانگی به خوبی از موانع بالا می‌رود. شناگر ماهری است. حس بویایی و شنوایی بسیار قوی‌ای دارد، در مواقعی که به دنبال غذا می‌رود مسیر خود را با ادرار علامت‌گذاری می‌کند. موش خانگی اصوات بالاتر تا 40 هزار دسی‌بل را تشخیص می‌دهد. گاهی اوقات این حیوان به صداهای موسیقی واکنش نشان می‌دهد.

 

غذا: همه‌چیز خوار است، از مواد گیاهی، حیوانی و مواد غذایی انسان استفاده می‌کند. بیشتر از آنچه می‌خورد ضایع سازد.

 

تولید مثل: چنانچه شرایط مناسب باشد، در تمام طول سال قادر به جفت‌گیری و تولید مثل است. ماده‌ها چهار تا شش بار و در برخی شرایط تا 14 بار در سال می‌زایند. مدت آبستنی بین 19 تا 23 روز و تعداد بچه‌ها در هر زایمان بین 3 تا 12 عدداست. نوزادان کور و بی‌مو هستد و یک گرم وزن دارند در 10 روزگی موها کامل می‌شود، در 14 روزگی چشم‌ها باز می‌شوند، سه هفته شیر می‌خورند، حدود 45 روزگی بالغ می‌شوند و تا یک ماهگی وابسته به مادرند. حدود 60 تا 70 درصد بچه‌ها قبل از رسیدن به سن بلوغ تلف می‌شوند. متوسط طول عمر حدود دو سال است ولی گاهی اوقات تا شش سال نیز عمر می‌کنندموش سیاه

نام علمی : Rattus rattus

نام انگلیسی:  Roof Rat  

نام فارسی: موش سیاه

 

 

پراکندگی

(رت سیاه، موش کشتی، موش قطار موش پشت بام)

مشخصات: جثه‌ای بزرگ، ولی کوچک‌تر و استوانه‌ای‌تر از موش قهوه‌ای دارد. گوش‌ها بلندترند و در صورت خم شدن به چشم‌ها می‌رسند، دم، بی‌مو،‌ بلندتر یا به اندازة‌ طول سر و تنه است و بین 200 تا 260 حلقه دارد. رنگ موهای پشت بسیار متفاوت، معمولاً بین سیاه تا قهوه‌ای متمایل به خاکستری و زیر بدن کمی روشن‌تر است.

 

اندازه‌ها: طول سر و تنه 160 تا 230 میلی‌متر، دم 180 تا 250 میلی‌متر، پا 30 تا 40 میلی‌متر، گوش 24 تا 27 میلی‌متر، وزن 70 تا 200 گرم.

 

زیستگاه: وابسته به انسان است، در مناطق مسکونی، کشتی و قطار دیده می‌شود، کمتر به آب وابسته است، طبقات بالا و خشک ساختمان‌ها را ترجیح می‌إهد. به تازگی تعداد زیادی از این موش برای نخستین بار توسط مؤلف در سال 1370 در منطقه حفاظت شده حرا واقع در سواحل جزیره قشم بر روی درختان حرا مشاهده و گزارش گردید. در منطقه ساحلی نشتارود هم تعدادی از این موش دورتر از اماکن مسکونی زنده‌گیری شد.

 

پراکندگی: احتمالاً بومی شبیه قاره هند است ولی در حال حاضر به عنوان همسفر انسان در اکثر نقاط جهان پراکندگی دارد. احتمالاً به وسیله کشتی وارد ایران شده و در اکثر مناطق ساحلی شمال و جنوب کشور و شهرهایی مثل تهران انتشار یافته است.

 

عادات: شبگرد است. به صورت اجتماعی زندگی می‌کند. جهت ایجاد لانه و انبار ذخیره غذا معمولاً سوراخ‌هایی حفر می‌کند. یا در سورا دیوارها و درختان ساکن می‌شود. بسیار فعال و در بالا رفتن چابک است. می‌تواند روی یک سیم با قطر حدود 6/1 میلی‌متر به آسانی بدود. گستره خانگی گروه معمولاً در اطراف منبع غذائی به وجود می‌آید. در منطقه حفاظت شده حرا بر روی درختانی که در داخل آب دریا می‌رویند لانه‌های کروی شکل شبیه آشیانه پرندگان با استفاده از شاخه‌های حرا می‌سازد و داخل آن را به وسیله برگ، پارچه و قطعات طناب پلاستیکی مفروش می‌سازد. با وجودی که موش سیاه به صورت اجتماعی زندگی می‌کند ولی در اغلب لانه‌هائی که در منطقه حرا مورد بررسی قرار گرفتند، دو موش، یک نر و یک ماده و گاهی یک موش ماده با نوزادان مشاهده گردید. موش سیاه قادر است دیوارها و درها را به آسانی با دندان‌هایش سوراخ کرده و از آنها عبور نماید. جمعیت این حیوان در شهر تهران نسبت به گذشته کاهش چشمگیری را نشان می‌دهد که می‌تواند در ارتباط با عدم پخش زباله و نفوذناپذیری ساختمان‌های جدید باشد.

 

غذا: همه چیز خوار است. اغلب از مواد غذایی مورد استفاده انسان تغذیه می‌کند، غذاهای گیاهای نظیر غلات و میوه‌جات را ترجیح می‌دهد و از مواد حیوانی به عنوان مکمل استفاده می‌کند.

 

تولید مثل: در تمام فصول سال قادر به جفت‌گیری و تولید مثل است. گاهی اوقات نزاع‌هایی بین آنها درمی‌گیرد که با گاز گرفتن، ایستادن بر روی دو پا و وارد آوردن ضربه به وسیله دست‌ها و یا کوبیدن کفل‌ها به یکدیگر همراه است. مدت آبستنی در موش‌هائی که در زمان شیر دادن آبستن شده‌اند 21 تا 22 روز و برای بقیه 23 تا 29 روز است. یک تا هشت بچه می‌زاید. در 80 روزگی بالغ می‌شوند. طول عمر موش سیاه حدود چهار سال است


موش صحرایی آرال

نام علمی : Apodemus uralensis

نام انگلیسی:  Herb Filed Mouse  

نام فارسی: موش صحرایی آرال

 

 

پراکندگی

این گونه به تازگی توسط کریستوفک با بررسی نمونه‌های موجود در یکی از موزه‌های جانورشناسی آلمان که 35 سال قبل از آذربایجان اطراف رودخانه ارس جمع‌آوری شده بود شناسائی گردید.

 

مشخصات: این موش از نظر جثه کوچک‌تر از سایر موش‌های صحرائی است. لکه سینه‌ای معمولاً وجود ندارد،‌ رنگ این موش تیره‌تر از موش صحرائی شیرازی است. همچنین اندازه دندان آسیای سوم فک بالا به طور آشکار کاهش یافته است. این گونه از شرق اروپا تا شرق ترکیه، سیبری و شمال غربی چین پراکندگی داردموش صحرایی شیرازی

نام علمی : Apodemus witherbyi

نام انگلیسی:  Steppe Field Mouse  

نام فارسی: موش صحرایی شیرازی

 

 

پراکندگی

(موش کشت‌ زار شیرازی)

مشخصات: از نظر جثه و شکل ظاهری شباهت زیادی به موش خانگی دارد، با این تفاوت که در این حیوان پاها به مراتب بلندتر و باریک‌ترند، گوش‌ها و چشم‌ها بزرگ‌ترند و دندان‌های پیشین فک بالا نیز بر خلاف موش خانگی دندانه ندارند. رنگ موهای بدن متفاوت و اغلب قهوه‌ای روشن متمایل به حنایی است. موهای زیر بدن و پاها سفیدند و معمولاً لکه‌های قوه‌ای رنگی بر روی سینه و گاهی زیر شکم مشاهده می‌شود.

 

اندازه‌ها: طول سر و تنه 93 تا 104 میلی‌متر، دم 93 تا 110 میلی‌متر، پا 20 تا 23 میلی‌متر، گوش 15 تا 17 میلی‌متر، وزن 15 تا 30 گرم.

 

زیستگاه: مناطق استپی، کوهستانی.

 

پراکندگی: این موش صحرائی برای نخستین بار در دنیا در منطقه شول واقع در شمال شرقی شهرستان شیراز مشاهده شد. در حال حاضر این حیوان از استان‌های آذربایجان، کردستان، ایلام، اصفهان، سمنان، مازندران و خراسان گزارش شده است.

پراکنش جهانی: اکراین، قفقاز، ترکیه.

 

عادات: شبگرد است، اوایل غروب فعال می‌شود. گاهی در طول روز نیز مشاهده می‌شود. معمولاً به صورت اجتماعی زندگی می‌کند. لانه و انبار غذا در زیرزمین قرار دارند و توسط دو راهرو به سطح زمین مرتبط‌اند. معمولاً سطح لانه را از خزه و علف‌های نرم می‌پوشاند. این موش گاهی اوقات لانه را که به آشیانه پرندگان شباهت زیادی دارد بر روی سطح زمین ایجاد می‌نماید.

 

غذا: از مواد گیاهی نظیر دانه، میوه، و ریشه گیاهان تغذیه می‌کند. گاهی نیز خساراتی به مزارع و باغ‌های میوه وارد می‌سازد.

 

تولید مثل: در سال دو تا شش بار تولیدمثل می‌کنند و هر بار دو تا نه بچه کور و بی‌مو می‌زاید. مدت آبستنی حدود 25 روز است و بچه‌ها پس از دو هفته چشم باز می‌کنند. ماده، در مدتی که از بچه مواظبت می‌کند، از ورود نر به داخل لانه جلوگیری می‌کند


موش صحرایی گردن زرد

نام علمی : Apodemus flavicollis

نام انگلیسی:  Yellow-necked Filed Mouse  

نام فارسی: موش صحرایی گردن زرد

 

 

پراکندگی

(موش کشت‌زار گردن زرد)
 

مشخصات: موهای پشت قهوه‌ای، زیر بدن سفید یا خاکستری گاهی با هاله زرد یا قرمز رنگ، اکثر آنها دارای لکه گلوئی پهن یا گرد و گاهی مثلثی شکل در ناحیه زیر گلو هستند. این گونه از نظر خصوصیت دندانی و جمجمه و همنچنین از نظر ژنتیکی با سایر گونه‌ها متفاوت است.
 

اندازه‌ها: طول سر و تنه 93 تا 106 میلی‌متر، دم 95 تا 112 میلی‌متر، پا 21 تا 24 میلی‌متر، گوش 16 تا 19 میلی‌متر، وزن 20 تا 36 گرم.
 

زیستگاه: منطقه زاگرس.
 

پراکندگی: تا کنون از شهرستان کنگاور و روستای غلامان واقع در 30 کیلومتری غرب خرم‌آباد در استان لرستان گزارش شده است.
 

عادات: ناشناخته


موش صحرایی هیرکانی

نام علمی : Apodemus hyrcanicus

نام انگلیسی:  Hyrcanian Filed Mouse  

نام فارسی:

اين محصول در تاريخ سه شنبه، 06 خرداد، 1393 به فروشگاه اضافه شده است.
بازگشت نظرات
سبد خريد اطلاعات بيشتر
0 مورد
اطلاعيه ها اطلاعات بيشتر
اطلاعيه هامرا از تغييرات محصول جوندگان۲ آگاه كن.
معرفي به يك دوست!
 
اين محصول را به دوستتان معرفي كنيد.
نظريات اطلاعات بيشتر
نوشتن نظردرباره اين محصول نظر بدهيد
واحد پول
Powered by Dolphin Shop |   Design by Dolphin.ir

sale asb